Υπεύθυνος/η Λογιστηρίου

Τομέας/Κατηγορίες Εργασίας: Διοίκηση επιχειρήσεων, Λογιστές, Οικονομικά
Τοποθεσία: Κύπρος, Πάφος
Δημοσιεύθηκε πριν από: 2 μήνες
Λήγει σε 4 εβδομάδες
Reference Number: FJ92472

Περιγραφή Θέσης

Η εταιρεία D&A Charalambous Fresh & Frozen Foods Ltd ζητά για άμεση πρόσληψη άτομο για τη θέση του/της Υπεύθυνου/ης Λογιστηρίου, για πλήρη απασχόληση στην Πάφο. Το άτομο που θα επιλεγεί θα υπάγεται στο Τμήμα Λογιστηρίου της Εταιρείας και θα παρέχει υποστήριξη στην διεκπεραίωση των εργασιών του τμήματος.

Βασικά Καθήκοντα:

  • Ετοιμασία πληρωμών προμηθευτών / πιστωτών.
  • Ετοιμασία συμφιλιώσεων (reconciliations) διαφόρων λογαριασμών.
  • Επικοινωνία με τράπεζες και καταχώρηση των σχετικών λογιστικών εγγραφών αναφορικά με τις τραπεζικές συναλλαγές της εταιρείας.
  • Καταχώρηση εξόδων.
  • Καταχώριση και έλεγχος λογιστικών εγγραφών.
  • Ετοιμασία αναλύσεων διαφόρων λογαριασμών.
  • Αρχειοθέτηση.
  • Διεκπεραίωση άλλων σχετικών υποστηρικτικών εργασιών του τμήματος.
  • Διεκπεραίωση καθημερινών εργασιών Λογιστηρίου.
  • Ευθύνη σωστής και ολοκληρωμένης καταχώρησης των συναλλαγών.
  • Ετοιμασία και συμφιλίωση λογιστικών καταστάσεων.
  • Ετοιμασία και συμφιλίωση Φ.Π.Α.
  • Καταχώρηση και συμφιλίωση αποθεμάτων.
  • Ετοιμασία μισθολογίου και ετοιμασία καταστάσεων κοινωνικών Ασφαλίσεων κλπ.
  • Προετοιμασία των λειτουργικών εξόδων της επιχείρησης.
  • Διατήρηση του αρχείου της εταιρείας.
  • Διαχείριση λογιστικού συστήματος.
  • Δημιουργία αναφορών/ reports για τους λογαριασμούς της εταιρείας.
  • Ετοιμασία οικονομικών εκθέσεων (εκθέσεις ταμειακών ροών, τραπεζικοί ισολογισμοί, δηλώσεις πιστωτών και χρεωστών).

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Κάτοχος Πανεπιστημιακού Τίτλου (Πτυχίο) στον κλάδο Λογιστικής, Οικονομικών ή Διοίκησης Επιχειρήσεων.
  • Εργασιακή πείρα τουλάχιστον 3 χρόνων σε αντίστοιχη θέση.
  • Δίπλωμα LCCI Higher στη Λογιστική.
  • Απολυτήριο αναγνωρισμένης Μέσης Εκπαίδευσης.
  • Άριστη γνώση MS Office (Excel, Word, Outlook κτλ.)
  • Καλή Γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής Γλώσσας.
  • Ακρίβεια και προσοχή στην λεπτομέρεια.
  • Ανεπτυγμένες αναλυτικές και οργανωτικές δεξιότητες.
  • Δυνατότητα εργασίας υπό πίεση και με αυστηρά χρονοδιαγράμματα.
  • Διαπροσωπικές και επικοινωνιακές δεξιότητες (γραπτή και προφορική επικοινωνία).
  • Ακεραιότητα χαρακτήρα, Υπευθυνότητα, Επαγγελματισμός, Εχεμύθεια.
  • Αποτελεσματική διαχείριση χρόνου.
  • Γνώση του λογιστικού προγράμματος “ALTEC-XLINE” / “E-SOFT” θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν και πλεονέκτημα ως προς τα κριτήρια πρόσληψης του υποψηφίου, χωρίς ωστόσο να αποτελεί απαιτούμενο προσόν.

Ωράριο εργασίας:

Δευτέρα – Παρασκευή: 08:00 – 17:00

Απολαβές και Ωφελήματα:

Προσφέρεται ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών.

Για όλα τα βιογραφικά θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούμε όπως αποστείλουν το βιογραφικό τους στο : [email protected] ή να επικοινωνήσουν τηλεφωνικώς στο  99094727.

Κύπρος, Πάφος